В последните няколко десетилетия сме изградили чужда концепция за благодатта. Днес благодатта я разбираме, като зелена светлина или гарант за небето. Сякаш целият смисъл не благодатта на Бог е да ни осигури място на небето. Но колко от вас допускате, че благодатта не само спасява, но и преобразява. Нека прочетем Брит Хадаша:
Тит 2:11-15 - vbg
11. Защото се яви Божията благодат, която носи спасение за всичките хора, 12. като ни учи да се отречем от безбожието и светските страсти и да живеем разбрано, праведно и благочестиво в настоящия свят, 13. като очакваме блажената надежда и явяването на славата на нашия велик Бог и Спасител Иисус Христос, 14. който даде Себе Си заради нас, за да ни изкупи от всяко беззаконие и да очисти за Себе Си народ за Свое притежание, ревностен за добри дела. 15. Така говори, увещавай и изобличавай с абсолютна настойчивост! Никой да не те презира!
Равин Шаул пише, че благодатта се е явила. Забелязвате ли, че той представя появата на благодатта като личност, сякаш благодатта винаги е съществувала, но сега в образа на Месия се е разкрила окончателно?! Но още по-важното е да обърнете внимание, че тази благодат е за всички човеци, противно на това, което поучават калвинистите.
Повечето пастори и проповедници харесват 11-ти стих и често го цитират, но тъй като не са изследователи на писанията, а просто са разспространители на проповедите на американски телепроповедници, те пропускат основното предназначение на благодатта.
В горният текст ние разбираме, че благодатта е спасителна, но също така разбираме методиката и начина по който тази благодат ни спасява. Стих 12-ти започва с думата "като". Тази дума идва, за да обясни, как благодатта се явява спасителна.
И точно в този пасаж разбираме, че благодатта не само спасява, но и ПОУЧАВА.
Тит 2:12 - vbg
12. като ни учи да се отречем от безбожието и светските страсти и да живеем разбрано, праведно и благочестиво в настоящия свят,
Гръцката дума "пайдуо" използвана за "учи" в 12-ти стих означава:
- инструктирам
- наказвам
- бичувам с думи
- порицавам
- формирам характер
- дисциплинирам, чрез бедствия
Както виждате нашето разбиране за благодатта се различава доста от разбирането на Павел. Според Павел благодатта е спасителна и спасява, но в същото време благодатта инструктира, наказва, бичува, порицава, формира характер и дисциплинира.
Целта на благодатта е да ни отдалечи от:
- безбожие
- светски страсти
- да ни направи разбрани
- да ходим, като праведни
- да сме благочестиви
- и всичко това да става още сега (през земният ни живот)
И така, благодатта не само спасява, но и поучава да ходим в добри дела, живеейки според инструкциите на Бог и бивайки практични последователи на Йешуа.